Dawstwo krwi

Krew to drogocenne lekarstwo, którego nie da się wyprodukować.

Niejednokrotnie uratowała życie nie tylko człowieka, ale także niejednego zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest zwierzęce krwiodawstwo.

Krew potrzebna jest do ratowania zwierząt w warunkach szpitalnych: wypadki, nowotwory, zatrucia trutkami, choroby odkleszczowe, choroby zakaźne, rozległe operacje, niedokrwistość zagrażająca życiu i w wielu innych przypadkach.

Zdarzają się sytuacje, gdzie jedynym ratunkiem jest transfuzja krwi.

fot. Edina Klinika Weterynaryjna New Vet 24h                                                                                                                                                                                                   fot. Edina Klinika Weterynaryjna New Vet 24h

Nasze psy są honorowymi dawcami krwi. Ale trzeba pamiętać, że koty także mogą oddawać krew.

.

Pobierana krew trafia do Banku Krwi w Klinice Weterynaryjnej Edina New Vet 24h; lub jest od razu przetaczana zwierzęciu w nagłej potrzebie.

.

Jak wygląda proces kwalifikacji i pobierania krwi?

Opiszemy, jak proces wygląda w przypadku psów.

.

Pies musi spełniać kilka warunków, aby zostać honorowym dawcą krwi (wymagania podane przez Edina Klinika Weterynaryjna New Vet 24h):

• waga co najmniej 25 kg,

• wiek pomiędzy 12 miesięcy – 8 lat,

• regularnie odrobaczany, szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami,

• nieprzyjmujący na stałe leków,

• spokojne, miłe usposobienie.

.

fot. Edina Klinika Weterynaryjna New Vet 24h.

Jeżeli nasz pies spełnia te warunki możemy umówić się na dawstwo. Aby pies mógł oddać krew najpierw jest badany przez lekarza weterynarii.

Przed każdym oddawaniem krwi odbywa się badanie kliniczne oraz wykonywane są badania krwi – morfologia, biochemia i testy na choroby odkleszczowe.

Dzięki temu wiemy, że nasz pupil jest zdrowy i może bezpiecznie oddać krew potrzebującym. Dodatkowo przy pierwszym dawstwie oznaczana jest grupa krwi psa:

ujemna grupa krwi – częściej występująca u psów,

dodatnia grupa krwi – rzadka (statystycznie tylko 1 na 8 psów ma taką grupę krwi).

Basanti, Amira i Ghalia mają ujemną grupę krwi, natomiast Jukon dodatnią.

.

.

Jeżeli badania są prawidłowe pies może oddać krew.

Krew oddawana jest poprzez igłę wbitą do żyły szyjnej. W przypadku psów z obfitą okrywą włosową konieczne może być wygolenie kawałka skóry, aby w odpowiedni, bezpieczny sposób pobrać krew.

Jeżeli pies oddający krew czynnie uczestniczy w wystawach psów rasowych warto porozmawiać z weterynarzem, ale z doświadczenia wiemy, że wygolenia nie widać, a nawet bardzo trudno jest je znaleźć! Zawsze można poprosić lekarza weterynarii o wystawienia zaświadczenia, że nasz pupil oddawał krew i mieć je ze sobą w trakcie wystawy.

Czas pobierania krwi jest różny i zależy od wielu czynników. Jeżeli nasz pies grzecznie leży podczas oddawania, nie wierci się – czas będzie krótszy. Często w przypadku psich sportowców pobieranie trwa krócej. Zazwyczaj podawany czas to około 20 minut.

Psy mogą bezpiecznie oddawać krew co 3 miesiące.

fot. Edina Klinika Weterynaryjna New Vet 24h

Pies przed zaplanowanym dawstwem nie powinien jeść. Natomiast po oddaniu krwi może być ospały i zmęczony, dlatego musi dostać wysokoenergetyczny posiłek i pójść spać. Z doświadczenia wiemy, że psy szybko się regenerują.

.

Nasze psy oddają krew od maja 2021 roku.

Liczba oddanych dawek krwi:

Basanti – 1 (maj 2021)

Jukon – 3 (lipiec 2021, listopad 2021, luty 2022)

Amira – 2 (maj 2021, sierpień 2021)

Ghalia – 3 (maj 2021, sierpień 2021, listopad 2021)

.

 

Na pierwszą wizytę należy umówić się w klinice, w której istnieje bank krwi. Natomiast kolejne też mogą być umówione, lecz możemy zostać poproszeni o przyjazd na dawstwo do nagłego przypadku.

Największą korzyścią jest satysfakcja z pomocy i często uratowania innego życia. Zazwyczaj kliniki weterynaryjne szykują prezenty dla honorowych dawców krwi. Krwiodawstwo jest niezwykle ważne w medycynie zwierzęcej, dlatego warto przemyśleć tę kwestię, porozmawiać z lekarzem weterynarii.

Niech liczba honorowych psich i kocich krwiodawców z każdym dniem się zwiększa!